RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Svijet

Nacionalne manjine u BiH nemaju adekvatan pristup pravima

Savjetodavni komitet Savjeta Evrope ocijenio je da nacionalne manjine u BiH nemaju adekvatan pristup pravima i kao hitnu mjeru predlaže izmjenu Ustava i drugih zakonskih odredaba da bi pripadnicima “ostalih” naroda i licima čija se etnička pripadnost ne poklapa sa njihovim boravištem bilo omogućeno da budu izabrani i obavljaju visoke funkcije.

Komitet u najnovijem izvještaju o položaju nacionalnih manjina u BiH navodi da su nacionalne manjine u BiH, koja je “duboko podijeljena” između tri konstitutivna naroda – Srba, Hrvata i Bošnjaka – “institucionalno diskriminisane i da nisu u mogućnosti da potpuno učestvuju u političkim procesima”.

“Uprkos odluci Evropskog suda za ljudska prava, građanima iz kategorije `ostali` i dalje je uskraćeno pravo da budu izabrani i obavljaju visoke funkcije iako je iskazana politička volja da se izmijene ustavne i pravne odredbe koje to sprečavaju”, navodi se u izvještaju.

Komitet ocjenjuje da je javni život u BiH “i dalje obilježen segregacijom” i ukazuje da su diskriminisana lica koja pripadaju jednom od konstitutivnih naroda i žive van teritorije koja je u skladu sa njihovom etničkom pripadnošću, a u pojedinim slučajevima trpe nasilje i maltretiranja.

“Politički lideri i druge javne ličnosti nastavljaju da daju izjave koje šalju diskriminišuće poruke i izazivaju podjele, te time samo pogoršavaju etničke podjele. S obzirom na to da takve izjave ne nailaze na osudu, one izazivaju atmosferu nekažnjavanja”, smatraju u Komitetu.

U izvještaju se skreće pažnja na to da se vrlo malo napora ulaže na podučavanju na jeziku manjina, da ne postoje publikacije, niti emisije na tim jezicima, te da se ne koriste u komunikaciji sa administrativnim vlastima.

Komitet ističe da su Romi i dalje suočeni sa ozbiljnim poteškoćama i diskriminacijom, kada je riječ o zapošljavanju, zdravstvu, obrazovanju i smještaju, te da mnogi žive u izdvojenim zajednicama, često u uslovima ispod standarda.

Iako se vidi napredak u izdavanju ličnih dokumenata Romima, kao i mogućnostima integrsanja škola, Komitet ukazuje da veliki broj njih napušta školu, naročito djevojčice.

“Kao hitnu mjeru, Komitet predlaže izmjenu Ustava i drugih zakonskih odredaba da bi pripadnicima `ostalih` naroda i licima čija se etnička pripadnost ne poklapa sa njihovim boravištem bilo omogućeno da budu izabrani i obavljaju visoke funkcije”, navodi se u izvještaju.

U izvještaju se poziva na jednoglasnu osudu izjava u javnosti koje podstiču etničku mržnju. Komitet poziva i na promovisanje međuetničkog i međureligijskog dijaloga, rješavanje pitanja segregacije u obrazovanju, kao i obezbjeđivanje adekvatnog pristupa Roma smještaju, zaposlenju, zdravstvu i obrazovanju.

Izvor: www.srna.rs

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Улазак у БиХ није дозвољен за 955 странаца

Radio Brčko

Sedmice sudske nagodbe u svim sudovima u BiH od 15. do 26. maja

Radio Brčko

Kolinda Grabar-Kitarović: Vrijeme je da se razmisli o odnosima Hrvatske i BiH (Video)

Radio Brčko