Суд у Лондону одбио је захтјев да оснивача “Викиликса” Џулијана Асанжа пусти на условну слободу.
Судија Ванеса Бараитсер изјавила је да постоји ризик да Асанж прекрши правила условног пуштања на слободу, те да за тако нешто постоје основане сумње, усљед жалбе коју је на пресуду против изручења уложило Министарство правде САД.
Она је алудирала на чињеницу да је Асанж раније прекршио правила условног пуштања на слободу, када је 2012. године затражио азил у Амбасади Еквадора у Лондону како не би био изручен Шведској због суђења на основу оптужби за силовање, које су касније одбачене.
Асанжу је након седам година укинут азил Еквадора и ухапшен је у Амбасади.
“Постоје основане сумње да се вјерује да би господин Асанж, у случају да данас буде пуштен, избјегао да се преда суду и учествује у жалбеном поступку”, истакла је Бараитсерова.
Суд у Великој Британији одбио је да изручи Асанжа САД због забринутости за његово здравље и могућности да изврши самоубиство у Америци.
Асанж (49), након хапшења у априлу 2019. године, осуђен је на 50 седмица затвора, а након истека казне одлучено је да остане у затвору Белмарш до завршетка случаја о изручењу САД, који је покренуо Вашингтон.
Судије су се, приликом одбијања могућности пуштања Асанжа на условну слободу, у више наврата позивале на “његову историју бјежања”, чак и када је његов правни тим тврдио да постоји ризик да се овај звиждач зарази вирусом корона у затвору и умре усљед лошег здравственог стања.
САД су већ најавиле да неће одустати од захтјева за Асанжово изручење како би му се у Америци судило због објављивања повјерљивих података о ратним злочинима америчке војске у Ираку и Авганистану.
Неименовани портпарол Министарства правде САД саопштио је да су у Вашингтону врло разочарани одлуком окружног судије у Лондону Ванесе Барајтсер, те да ће тужиоци уложити жалбу Врховном суду у Лондону, што значи да ће случај трајати још неколико мјесеци.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.