RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Uncategorized

IGK traži da Twitter i YouTube zabrane negiranje genocida na svojim platformama

Pošto je već ranije od Facebooka zatražio zabranu negiranja genocida u Srebrenici i veličanje osuđenih ratnih zločinaca na njegovoj platformi, Institut za istraživanje genocida Kanada (IGK) je to isto zatražio od Twittera i YouTuba.

U pismima direktora IGK-a Emira Ramića poslanim izvršnom direktoru Twittera Jack Dorsey i izvršnoj direktorici YouTuba Susan Wojcicki, traži se zabrana za sadržaje kojima se poriče genocid u Srebrenici i veličaju osuđeni ratni zločinci.

-Poštujući vašu bitku protiv opasnih teorija zavjera i poricanja holokausta, u ime više stotina hiljada žrtava genocida u Srebrenici molimo vas da napravite promjenu važih pravila o govoru mržnje te zabranite sav sadržaj koji poriče i iskrivljuje istinu o genocidu u Srebrenici i veliča osuđene ratne zločince. Svjedoci smo da se vaše platforme sve više koriste za kontinuirano, organizovano i sistematsko poricanje genocida u Srebrenici uz veličanje osuđenih ratnih zločinaca – navodi IGK u pismu.

Podsjeća da su Međunarodni sud pravde i Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju pravosnažno presudili da je masakr u Srebrenici bio genocid, koji nije bio ograničen samo na muškarce, već je uključivao žene i djecu, a najmlađa žrtva je bila novorođena beba.

Više od 50 država širom svijeta su, napominju u IGK-u, svojim parlamentarnim rezolucijama potvrdili genocid u Srebrenici.

-Imajući u vidu spomenute sudske presude i rezolucije, a u znak sjećanja na žrtve genocida, poricanje genocida u Srebrenici i veličanje osuđenih ratnih zločinaca treba biti zabranjeno i onemogućeno na vašim platformama. Oni koji negiraju genocid u Srebrenici i veličaju osuđene ratne zločince putem vaših platformi ponižavaju žrtve, nanoseći bol i patnju preživjelim žrtvama genocida, što ohrabruje negatore genocida i buduće moguće kreatore i izvršioce genocida – poručili su iz IGK-a.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Tužiteljstvo BiH će pratiti objave o negiranju genocida i ratnih zločina

Radio Brčko