RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

BiH prijeti tužbom Hrvatskoj zbog Trgovske gore

Bosna i Hercegovina će tužiti Hrvatsku ukoliko ne dođe do dogovora u vezi s problemima sa Trgovskom gorom.

Kako je rekao Borislav Bojić, savjetnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, dobili su zvaničnu informaciju iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske koju je uputila Hrvatska u vezi sa zbrinjavanjem radioaktivnog otpada na lokaciji Čerkezovac na Trgovskoj gori, ali ne i od Ministarstva inostranih poslova BiH.

“Iznenađuje nas da od Ministarstva inostranih poslova u Savjetu ministara nismo dobili informaciju da je ovakva nota stigla zvanično u BiH”, rekao je Bojić.

On je istakao da u dopisu Hrvatske stoji da BiH treba u odgovoru da naznači namjeru učešća u postupku procjene uticaja na životnu sredinu i da dostavi eventualne zahtjeve, odnosno ključna pitanja zaštite životne sredine koja će biti razmatrana u studiji.

“Resorno ministarstvo i ministar Staša Košarac su odmah preduzeli potrebne mjere da putem diplomatsko-konzularne mreže zvanično obavijeste Hrvatsku da će BiH u zadatom roku od 30 dana potvrditi namjeru da učestvuje u postupku procjene uticaja na životnu sredinu i dati svoje primjedbe i zahtjeve. Košarac je hitno zakazao sastanke sa predstavnicima Hrvatske”, poručio je Bojić.

Podsjećamo, “Nezavisne novine” su u srijedu objavile dokument od 6. februara ove godine u kojem se navodi da Hrvatska na području Trgovske gore planira da, pored radioaktivnog, odlaže medicinski, industrijski, vojni, naučni i javni otpad.

Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, istakao je da je naložio Pravnom i Ekspertskom timu da promptno i prioritetno reaguju s ciljem zaštite interesa građana RS i FBiH.

“Tražim od njih da održe hitne sjednice i da tokom dana obavijeste sekretarijate nadležnih konvencija da Hrvatska na ovaj način krši prava i ne poštuje interese BiH”, poručio je Košarac.

Kazao je da je zatražio i hitnu reakciju ministra inostranih poslova BiH Elmedina Konakovića, te istakao da je o novonastaloj situaciji obavijestio ambasadora BiH u Hrvatskoj, kao i ambasadora Hrvatske u BiH, sa kojim je zatražio sastanak u najkraćem mogućem roku.

“Institucije BiH imaju kapacitet da reaguju i reagovaće. Nećemo dozvoliti da se zaobiđe jedinstven stav BiH u slučaju Trgovske gore. Nema predaje, borićemo se i nećemo stati”, naveo je Košarac.

Elmedin Konaković, ministar inostranih poslova BiH, rekao je da se nada da će problem odlagališta za nuklearni otpad na Trgovskoj gori biti riješen na diplomatski način, ali i da je jedna od opcija pravni proces.

“Nadležni u BiH će učiniti sve kako bi zaštitili taj prostor od bilo kakvog negativnog uticaja, te će se spremno ići i u pravni proces ukoliko ne bude drugog načina. Košarac i ja planiramo da putujemo u Hrvatsku i tražimo trilateralni sastanak sa Slovenijom, kojoj je ova tema značajna”, najavio je Konaković.

Emir Dizdarević, predsjedavajući Ekspertskog tima, podsjetio je da je u decembru 2022. godine Vlada Hrvatske donijela odluku o izmjeni programa koji pokriva zbrinjavanje radioaktivnog otpada u odnosu na program iz 2018. godine.

“Izmjenama su pomjereni neki rokovi i 2025. godine, kada bi centar na Čerkezovcu trebalo da počne da radi, što govori da Hrvatska ne odustaje od izgradnje ovog objekta. Tim izmjenama je tačno definisano da se uspostavlja centar za upravljanje radioaktivnim otpadom na Čerkezu na Trgovskoj gori”, rekao je Dizdarević.

O ovom pitanju se oglasio i Aleksandar Vranješ, ambasador BiH u Hrvatskoj, poručivši da Hrvatska sve vrijeme uzima kao argument da će BiH, tek kada bude završena studija uticaja na životnu sredinu, moći kao zainteresovana strana po ESPO konvenciji da ima uvid u rezultate te studije i podnese određene primjedbe.

“Sve do tog momenta po ESPO konvenciji BiH ne može da uđe u unutrašnja pitanja Hrvatske po pitanju nekih njihovih pripremnih radnji. Pred nama je period u kome moramo da pospješimo komunikaciju sa institucijama Hrvatske, da insistiramo da BiH i na bilateralnom i na planu komunikacije ekspertskih timova obje države pokuša da sazna u kojoj fazi se nalazi ovaj proces”, naveo je Vranješ.

Izvor: Nezavisne

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.