RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

БиХ: Тумори код дјеце излјечиви ако се на вријеме открију

Тумори код дјеце нису чести и не представљају огроман здравствени проблем у односу на болести одраслих, али је значајно да дјеца у Републици Српској имају једнак ниво и дијагностиковања и лијечења као што се то ради у свијету, рекао је доктор Гордан Вујанић.

Према Вујанићевим ријечима, многи од тих тумора су изљечиви ако се лијече на вријеме и ако се одреди права терапија.

Он је рекао новинарима у Бањалуци, гдје се одржава симпозијум “Новине у дијагностици и лијечењу тумора код дјеце”, да су код дјеце најчешћи тумори леукемије, те тумори мозга.

Вујанић је рекао да веома мало случајева тумора код дјеце захтијева лијечење у иностранству јер се они лијече према протоколима који су утврђени од свјетских организација које се тиме баве.

“Потпуно су исти протоколи и овдје и у Бечу, Лондону, Њујорку.., само ако се постави тачна дијагноза те да они који спроводе лијечење знају протоколе”, рекао је Вујанић, који ради у болници у Дохи, главном граду Катара.

Секретар Одјељења медицинских наука Академије наука и умјетности Републике Српске /АНУРС/ Драган Данелишен рекао је да је циљ да се афирмише и онај дио који је у некој врсти запећка, а то је ђечија популација.

Он каже да присуство врхунских стручњака овом симпозијуму показује жељу да се Српска ухвати у коштац и подигне ниво када је ријеч о лијечењу ових болести, посебно дјечије групације.

Професор Медицинског факултета Универзитета у Бањалуци Радослав Гајанин је нагласио да је циљ симпозијума представити новости и у дијагностичким и терапијским поступцима практично ријетких болести код дјеце.

“Скуп је интердисциплинаран, и на њему учествују различити специјалисти, односно професори и научници из различитих области”, рекао је Гајанин.

План је, каже он, да скупови сличног садржаја буду организовани најмање једном годишње у истом саставу, само из других научних области.

“Прва научна област коју смо одабрали је педијатрија и приступ дијагностици, односно лијечењу савременим модалитетима”, рекао је Гајанин.

Симпозијум су организовали Одбор за хроничне незаразне болести Одјељења медицинских наука АНУРС у сарадњи са Медицинским факултетом Универзитета у Бањалуци и Удружења педијатара Републике Српске.

срна

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Вечерас дочек дјеце са Косова

Дејана Крстић

У Љубљани све више хоспитализоване дјеце обољеле од корона вируса

Radio Brčko

Brčko: Učenici srednjih i osnovnih škola organizirali Božićni sajam na kojemu prodaju rukotvorine

Radio Brčko