RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Босна и Херцеговина на деветом мјесту у свијету по ризику од сајбер пријетњи

На поражавајућем деветом мјесту у свијету нашла се Босна и Херцеговина по ризику од сајбер пријетњи.

Истраживање је радио СЕОН, компанија која се бави безбједношћу на интернету, а међу њиховим клијентима су највеће свјетске компаније којима треба услуга заштите података, укључујући, рецимо, авио-компанију “АирФранце”.

“Глобални извјештај о сајбер криминалу: Које су земље најугроженије?” је назив овог истраживања, у којем је Мјанмар означен као најмање безбједнија држава у овој области.

Слиједе Камбоџа, Хондурас, Боливија, Монголија, Алжир, Зимбабве, Никарагва, БиХ те Салвадор.

Када је у питању Глобални индекс сајбер безбједности, Данска је на првом мјесту, Њемачка на другом, а Сједињене Америчке Државе на трећем. Слиједе Норвешка, Велика Британија, Канада, Шведска, Аустралија, Јапан, те Низоземска, која је на 10. позицији.

“Ово су земље у којима је сајбер безбједност најјача, а људи су најзаштићенији од сајбер криминала кроз законодавство и технологију”, истиче се у овом опширном истраживању.

При самом дну табеле је БиХ, на 86. позицији, од укупно 94 земље обухваћене овим извјештајем. Тиме се БиХ, дакле, нашла у друштву земаља које нуде најмању заштиту од ове врсте криминала.

“Ове земље имају веома слабо законодавство у вези са сајбер криминалом или га уопште немају, па стога носе највећи ризик за обављање трансакција које укључују ваше личне податке”, наведено је у истраживању.

Иначе, из Министарства унутрашњих послова Републике Српске недавно су саопштили да у сарадњи с Интерполом учествују у кампањи #СамоЈеданКлик, која има за циљ да упозори јавност на кључне тактике данашњих великих сајбер пријетњи, и да управо само један клик може направити велику разлику у заштити ваших рачунарских система, мрежа и личних података од сајбер криминалаца.

“Основни мото кампање је да ‘кликнемо, додирнемо или превучемо на стотине пута дневно, често аутоматски’, и она настоји подсјетити јавност да треба да обратимо пажњу на све наше радње на мрежама. Остати на опрезу најбољи је начин за спречавање ове врсте криминала и очување нашег сајбер простора”, навели су из МУП-а Републике Српске.

Подсјетимо, почетком октобра изведена је велика полицијска акција због рачунарске преваре.

Наиме, припадници ФУП-а, у сарадњи са МУП-ом Српске, те два кантонална МУП-а извели су ову акцију на подручју оба ентитета, а ухапшено је седам особа.

“Сумњиче их да су рачунарском преваром методама социјалног инжењеринга и ‘пхисхинга’ преузимали мобилно банкарство оштећених особа, након чега су новац пребацивали на унапријед припремљене рачуне правних и физичких особа”, саопштено је из ФУП-а.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Kovid potvrde u BiH moguće očekivati nakon Nove godine?

Radio Brčko

U BiH danas stigao prvi kontingent od 10.530 Pfizerovih vakcina

Radio Brčko

Увоз меса у Босну и Херцеговину скоро седам пута већи од извоза

Radio Brčko