Mnoge općine u BiH imaju svoj brand. U Glamoču je to krumpir, a njemu u čast u subotu je, desetu godinu zaredom, priređena i posebna manifestacija “Dani glamočkog krumpira“ ili u narodu zvana ‘krumpirijada’. Slobodna Lovre, v. d. načelnika općine Glamoč kaže da da se su se na jednom mjestu našli savjeti, izložba, razmjena iskustava, a svemu se pridružila i dobra kvaliteta.
“Ove godine kvaliteta krumpira je zaista izvanredana, vjerojatno je klima pogodovala u nekom smislu, prinosi jesu manji, negdje su oko dvije tone po hektaru, ali je kvaliteta izuzetno dobra i cijena je za sada povoljna. Kreće se od 55 do 60 feniga na veliko.“
Slobodan Paštar, dipl. ing. poljoprivrede, koji se uz posao u općini, bavi i poljoprivrednom proizvodnjom, prisjeća se prošlogodišnjih problema.
“Prošle godine je bila katastrofa, ljudi nisu mogli prodati krumpir, čak se događalo da su morali i bacati. Ove godine je duplo bolja cijena, manji su prinosi, al’ eto nadam se da ćemo uspjet sve riješiti tamo do prvog mjeseca, drugog, da će sve otići”, kazao je Paštar.
Zbog problema s plasmanom, ukupne površine zasijane krumpirom ove godine smanjene su za 100 hektara, međutim kod proizvođača Ilije Radoje to nije bio slučaj.
“Ostao sam na istom, negdje otprilike oko dva hektara je pod krumpirom, plus ostale žitarice, ječam, heljda, pšenica, tako da negdje sveukupno oko 12 hektara obrađujem. Od poljoprivrede se može živjeti, ali treba raditi. Kod mene je angažirana cijela obitelj, a prodaju krumpira unaprijed ugovaram. Kupac kaže koliko mu treba, a moje je da proizvedem“, govori nam Ilija ističući da je prošlogodišnji urod prodao bez većih problema.
Da “Glami“, nekada čuvenoj tvornici za preradu krumpira, privatizacijom nije oduzet život, Glamočaci bi od ove povrtnice živjeli dobro kao i prije rata. S tim se slažu svi, pa i Dževad Hodžić koji sada proizvodi samo za vlastite potrebe. “Kad je Glama radila, e tad su nam ruže cvjetale. Dotjeraš, istovariš, izvagaš i odmah naplatiš”, kazao je.
Najveći izloženi krumpir težio je 2.140 grama, a birala se i najukusnija pita krumpiruša. Domaćice koje su se potrudile i donijele svoje pite za degustaciju i natjecanje za svoj trud su za svaku tepsiju pite dobile po 20 maraka.
Izvor/Foto: www.vecernji.ba
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.