U državama bivše Jugoslavije od početka pandemije koronavirusa zaraženo je ukupno 1.238.199 osoba, a preminulo je 24.287 osoba oboljelih od Covida-19.
Najviše zaraženih registrirano je u Srbiji, čak 442.835, dok je prema broju zaraženih na milion stanovnika na prvom mjestu Crna Gora koja je ujedno i treća zemlja u Evropi po broju zaraženih na milion stanovnika.
Najviše preminulih je u Hrvatskoj, u kojoj su zbog koronavirusa život izgubile 5.462 osobe. Na milion stanovnika smrtnost je najviša u Sloveniji i Crnoj Gori. Najmanje umrlih na milion stanovnika ima Srbija. Na milion stanovnika najviše testiraju Crna Gora i Slovenija, prenosi Al Jazeera Balkans.
Kada je vakcinacija u pitanju, u Srbiji je vakcinisano 1.300.330 osoba, a drugu dozu je dobilo 472.769 osoba. U Hrvatskoj je prvu dozu vakcine primila 125.771 osoba, a drugu 58.305. Niti jedna osoba nije vakcinisana na Kosovu, u Crnoj Gori su vakcinisane 293 osobe, a u Bosni i Hercegovini 950 osoba.
Kada su ekonomske posljedice pandemije koronavirusa u pitanju, u tom je segmentu najviše pogođena Crna Gora, čiji je BDP u 2020. godini pao za 14,9 posto.
BDP Kosova je pao za 8,8 posto, Hrvatske za 8,6 posto, a Slovenije za 6,2 posto. BDP Sjeverne Makedonije je pao za 5,1 posto. Najbolje su se pandemijom u ekonomskom smislu nosili Bosna i Hercegovina, čiji je BDP u 2020. godini pao za četiri posto te Srbija, čiji je BDP pao za dva posto.
U takvoj situaciji ohrabruje i činjenica da je Vlada Federacije BiH na jučerašnjoj sjednici donijela odluke o programima utroška dijela sredstava kapitalnih transfera za kapitalne projekte izgradnje autocesta i brzih cesta utvrđenih ovogodišnjim budžetom FBiH Federalnom ministarstvu prometa i komunikacija u ukupnom iznosu od 118,2 miliona KM.
Broj nezaposlenih u Hrvatskoj je u 2020. godini u odnosu na godinu ranije porastao za 28.092, a u Crnoj Gori za 13.853, odnosno za oko šest posto.
U Sloveniji je broj nezaposlenih porastao za 13.700, dok je u Bosni i Hercegovini u 2020. godine registrirano 10.739 nezaposlenih više nego u 2019. godini, što je rast za jedan posto. Prema zvaničnoj statistici, nezaposlenost u Srbiji i Sjevernoj Makedoniji nije povećana.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.