RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Svijet

Британски научници открили скривена оштећења плућа након дугог ковида

Пацијенти који осјећају посљедице дугог ковида имају скривена оштећења плућа, наводи се у најновијој пилот студији у Великој Британији.

Научници су користили нову методу скенирања гасом ксенон да би открили абнормалности плућа које нису идентификоване рутинским скенирањем.

У истраживању је учествовало 11 људи којима није била потребна болничка њега када су први пут добили ковид, али су искусили дуготрајан недостатак даха и потешкоће са дисањем након почетне инфекције.

Дуги ковид се односи на низ симптома који трају много недјеља након инфекције вирусом корона и не могу се објаснити другим узроком.

Истраживачи кажу да налази указују донекле зашто је недостатак даха тако чест код дуготрајног ковида – иако су разлози за тешкоће са дисањем често многобројни и сложени.

Тим из Оксфорда, Шефилда, Кардифа и Манчестера упоредио је тестове скенирања гасом ксенон и друге тестове плућне функције у три групе људи.

То је укључивало лица са дуготрајним ковидом и отежаним дисањем која нису примљена у болницу када су заражена, 12 људи који су примљени у болницу са ковидом, али нису дуго имали дуготрајне посљедице, и 13 здравих људи као “контролну” групу.

Користећи нови приступ, сви учесници су удисали гас ксенон током скенирања магнетном резонанцом /МРИ/.

Гас се понаша на веома сличан начин као кисеоник, али се може визуелно пратити током скенирања, тако да су научници могли да “виде” како се добро кретао из плућа у крвоток – кључни корак у транспорту кисеоника по тијелу.

Истраживачи су открили да је за већину људи са дуготрајним ковидом пренос гаса био мање ефикасан него код здравих људи.

Људи који су примљени у болницу због ковида имали су сличне абнормалности.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Brčko: Zdavstvo i obrazovanje intenzivirali aktivnosti na sprečavanju širenja virusa

Radio Brčko

Brčko: Nema novozaraženih korona virusom

Дејана Крстић

Posljedice koronavirusa u državama bivše Jugoslavije

Radio Brčko