RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

U okviru projekta ”Jačanje medijske pismenosti mladih u BiH” održavat će se radionice pod motom ”Nije sve što piše istina”

Pod motom „Nije sve što piše istina“, kojim se nastoje animirati mladi i jačati njihova medijska pismenost, odvijaće se aktivnosti u okviru projekta „Jačanje medijske pismenosti mladih u BiH“, koji finansira Evropska unija.

Danas je u Zenici organizovana prva radionica s ciljem edukacije o korištenju digitalnih medijskih platformi, prepoznavanju dezinformacija i razvijanja kritičkog razmišljanja kod mladih u srednjoškolskoj dobi, a do aprila 2022. održaće se ukupno deset ovakvih radionica širom Bosne i Hercegovine.

Svaka radionica je podijeljena u šest oblasti, koje se odnose na razumijevanje online medijskih sadržaja, razumijevanje različitih pojavnih oblika dezinformacija, verifikaciju online sadržaja, digitalnu privatnost, pregled i praktične primjere dezinformacija, posebno onih koje su plasirane tokom pandemije COVID-19.

„Želimo pomoći mladima da razviju vještine etičkog razmišljanja u odnosu na medijske sadržaje i razumijevanja posljedica do kojih dolazi kada proizvodimo, dijelimo ili preporučujemo sadržaje koji sadrže dezinformacije“, naglašeno je tokom pripreme projekta iz Media centra i BORAM-a. Poseban cilj je razvijanje znatiželje i razumijevanja važnosti informacije i uključivanja mladih u javnu debatu.

Radionice se organizuju s ciljem jačanja kritičkog razmišljanja, posebno u kontekstu digitalnih platformi. Projekat ima dvije ciljne grupe – mlade konzumente medijskog i sadržaja online platformi i medijske profesionalce koji kreiraju sadržaje u tradicionalnim medijima, ali i putem novih digitalnih platformi, koje sve više preuzimaju primarnu ulogu informisanja mladih.

U skladu s tim definisane su i poruke: „Nije sve što piše istina“, „Pazi šta čitaš“,  „Pazi šta dijeliš“ i „Ne vjeruj na prvu“, koje ujedno i odražavaju ciljeve projekta. Kako bi se stekao uvid u nivo razumijevanja ciljnih grupa u ovim oblastima, provedeno je istraživanje, koje je pokazalo da 39 odsto mladih želi da razvije vještine prepoznavanja lažnih vijesti i dezinformacija, a mladi u dobi 14 do 19 godina su popunjavali upitnik o temama koje bi željeli da čuju. Rezultati koji su dobijeni iskorišteni su za kreiranje sadržaja za radionice.

Projekat „Jačanje medijske pismenosti mladih u BiH“ važan je jer je planirano da mladim ljudima pomogne da razviju vještine razumijevanja medijskog sadržaja i informacija u širem društvenom kontekstu i implikacija na njihove živote i zajednice. Jedan od preduslova da mladi budu osposobljeni za ono što ih čeka kada postanu donosioci odluka je medijska pismenost.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

U Travniku počela obuka mladih za rad u IT sektoru

Radio Brčko

BiH: Bez medijske pismenosti nema razvoja kritičkog razmišljanja

Radio Brčko

EU Periskop: Pružimo im priliku da odlučuju o svojoj budućnosti

Radio Brčko