RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

У Брчком синоћ почела тродневна Савезна конференција о целијакији у БиХ

Тродневна савезна конференција о целијакији почела синоћ у Брчком у организацији Савеза Удружења обољелих од целијакије у БиХ с циљем представљања иновација и најновијим испитивањима о овој болести.

Предсједница Савеза Удружења обољелих од целијакије у БиХ и Удружења грађана „Живот с целијакијом“ Брчко дистрикт БиХ Емина Ружић је истакла да је веома важно да се што више удружују и сарађују, не само удружења обољелих од целијакије, него и сродна удружења како би имали што лакши приступ и комуникацију са докторима, те међусобну размјену мишљења.„Морам истаћи да ова конференција покрива цијелу Босну и Херцеговину и уједно обиљежавамо пет година од оснивачке скупштине овог савеза. Биће приказано на једном случају, између осталог, шта значи поштовати безглутенски режим исхране и које су последице уколико се особа која је обољела од целијакије не придржава таквог режима исхране. Такође, показаћемо и клиничку слику нелијечене ове болести и она је језива“, појаснила је Ружић.

Она каже да су изазови живота с целијакијом бројни и непосредно утичу на очување физичког и менталног здравља, те је кључно информисати ширу јавност о њима.

„У Брчком има 45 регистованих особа које су обољеле од целијакије и значајно је да сви имају иста права у БиХ. Ми у Дистрикту мјесечно имамо право на бесплатних 10 кг безглутенског брашна, док у ентитетима то није случај“, истакла је Ружић.

Заједничким радом, попут ових конференција, траже се ефикасна рјешења у многим аспектима, од раног препознавања болести, едуковања самих обољелих и свих укључених у набавку припрему и послуживање хране без глутена.

„Безглутенска исхрана се припрема на посебан начин који захтјева деконтаминирану средину и ми желимо упутити апел надлежним органима како би ушло у законску процедуру да се не може ресторан отворити или да се на менију не може наћи таква храна уколико нема сертификовану дозволу од једног кухара“, рекла је Ружић.

Према њеним ријечима, неизоставна је потреба пружања свеобухватне подршке и помоћи обољелима, па до увођења и провођења инклузивних политика, “јер смо ми сви исти и боримо се за иста права”.

За крај, Емина Ружић је рекла да ова конференција има значај за њихов даљи рад у оставривању заједничких циљева на продручју цијеле БиХ, превенцији и сузбијању ове болести.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.