Povodom obilježavanja devetog maja „Dana pobjede nad fašizmom“, koji označava okončanje Drugog svjetskog rata, danas je na brčanskom Partizanskom spomen obilježju upriličena kraća svečanost i održan čas historije. Ovogodišnjem obilježavanju po prvi put pridružili se i učenici Tehničke škole Brčko.
„Tokom rata na području Distrikta svoje živote položilo je oko 438 pripadnika partizanskih jedinica“, rekao je predsjednik SUBNOR-a Brčko Janko Vuković koji je održao kraći čas historije učenicima Tehničke škole.
Obilježavanjem 78. godina od potpisivanja kapitulacije fašističke Njemačke u Drugom svjetskom ratu koji je ujedno označio okončanje pomenutog rata, čuva se kultura sjećanja na žrtve i njihov doprinos u očuvanju mira na ovim prostorima, istakli su organizatori današnjeg skupa.
“Svake godine obilježavamo pet značajnih datum koji čuvaju sjećanje na narodnooslobodilačku borbu partizana u Drugom svjetskom ratu. Zahvaljujem se ovom prilikom učenicima i rukovodstvu Tehničke škole na današnjem dolasku. Potrebno je mlađim generacijama prenositi historijske činjenice jer današnji udžbenici ne sadrže dovoljno segmenata koji govore o žrtvi koje su podnijeli borci NOR-a”, kazao je Vuković.
Siniša Milić predsjednik Skupštine Brčko distrikta BiH iskazao je žaljenje što Dan pobjede nad fašizmom još uvijek nije uvršten u zvanični kalendar o praznicima u Distriktu te iskazao radost što su ovogodišnjem obilježavanju prisustvovali i učenici.
“Raduje me činjenica što su danas prisustvovali i mladi po prvi put iz jedne škole i osim obilježavanja današnjeg dana kad je pobjeđeno veliko zlo “fašizam” na ovim prostorima, treba da njegujemo kulturu sjećanja i da te vrijednosti koje su naše pretke vodili, prenosimo nadolazećim generacijama. Organizator je to danas i potvrdio. Žao mi je što je Brčko možda jedino mjesto u BiH koje nema uvršten ovaj datum u Zakon o praznicima i potrebno je pronaći način kako da ovaj datum bude dio praznika zvaničnog kalendara praznika u Distriktu” istakao je Milić.
“Dan pobjede nad fašizmom je univerzalna poruka i vrijednost koja predstavlja zajednički život svih građana u miru bez podjela na nacionalnu, religijsku ili neku drugu pripadnost“, dodao je Nedim Hamzabegović, šef Kabineta gradonačelnika Brčko distrikta BiH.
“Mi moramo živjeti jedni sa drugima, a ne jedni pored drugih i različitosti trebaju biti naše prednosti, a na kamen spoticanja ili eventualni izvor sukoba ili netrpeljivosti”, kazao je Hamzabegović.
IZ SUBNOR-a dodali su da su ovakvi dogadjaji značajni za nadolazeće generacije jer o tom segmentu naše historije, udžbenici u današnjim školama ne sadrže dovoljno historijskih činjenica zbog čega su danas učenicima predstavili teškoće iz drugog svjetskog rata.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.