U organizaciji Treće osnovne škole sinoć je u brčanskom Domu kulture održana panel diskusija pod nazivom “Izazovi roditelja u savremenom svijetu” na kojoj je prisustvovalo više od 70 roditelja djece koja pohađaju ovu školu.
Prije samog početka sastanka svi okupljeni minutom ћutnje odali su počast za nevino ubijenu djecu u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” na Vračaru u Srbiji.
“Pod pritiskom javnosti zbog tragičnih događaja u Srbiji odlučili smo da sazovemo roditelje djece koja pohađaju našu školu, te da zajedno kroz dijalog ponudimo prijedloge i ideje koje će djecu zaštiti u budućnosti kako se dešavanja iz Srbije ne bi ponavljala u budućnosti. U prvom dijelu sastanka naši stručni saradnici održali su kratka predavanja nakon čega smo dali riječ i roditeljima čime smo zajedno diskutovali o trenutnim problemima sa kojima se susreću roditelji djece, odnosno kuda dalje u trouglu porodica – škola – učenik “, rekao je Vladimir Simić, direktor Treće osnovne škole Brčko.
Prema njegovim riječima sastanak je održan uspješno, te je pogođen cilj i svrha i da su svi zajedno izašli sa sastanka sa novim znanjem i ohrabrenjem koji će biti dalja vodilja u budućnosti.
“Nisam zadovoljan odzivom roditelja, s obzirom da našu školu pohađa veoma veliki broj učenika, skrenuo bih ovim putem roditeljima djecе da se više uključe u rad škole, odnosno njihove djece i da svojim angažmanom dodatno doprinesu daljem razvoju i zaštiti svoje djece. Na sastanku je predloženo mnogo ideja, ali zaključili smo svi zajedno da je potrebno u narednom periodu kroz obrazovanje, kulturu, umjetnost i sport predstavljati pozitivne uzore djeci. Ovo je jedan od načina da djecu zaštitimo od negativnog sadržaja na internetu koji je svakodnevno prisutan i prikazuje nasilje što utiče na psiho-fizički razvoj djece”, dodao je Simić.
Jedan od panelista na sinoćnjem sastanku, Milosava Andrijašević, pedagogica u Trećoj osnovnoj školi kao jedan od najvećih izazova roditelja navodi društvene mreže i video igrice koje maloljetnici u velikoj mjeri koriste kao i sadržaj na internetu koji svakodnevno konzumiraju, zbog čega je komunikacija djece sa roditeljima znatno manja.
“Primjetili smo da nam djeca mnogo vremena provode pored kompjutera i mobilnih telefona, a da ne znamo šta zapravo rade, te koje stranice posjećuju i šta zapravo rade, odnosno da li se izloženi opasnostima. Također, primjetili smo da tokom razgovora s njima neke stvari ne razumijemo, a djeca su uveliko prevazišla i roditelji nisu upoznati s tim jer ne znaju šta se zapravo krije iza toga”, dodala je Andrijašević.
Prema njenim riječima bilo je i prijedloga da se na časovima informatike posveti jedan dio zaštiti djece na internetu i kako na pravilan način da ga koriste kako ne bi ugrozili sebe i svoje roditelje. Ona je istakla da se ovim sastankom želi napraviti bazična sigurnost za djecu, da ono što su roditelji izgradili i napravili temelje da prosvjetni radnici i stručni saradnici to zajedno nadograde.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.