U sklopu projekta „Prevencija govora mržnje u medijskoj online sferi“ danas je u prostorijama „Društva psihologa Brčko“ održan sastanak predstavnika medija sa koordinatorima pomenutog projekta. Povod današnjeg sastanka je predstavljanje analize sadržaja članaka i komentara govora javnog mnijenja u kojima se prepoznaju segmenti govora mržnje.
Tokom proteklih šest mjeseci implementiran je veliki broj aktivnosti kroz projekat „Prevencija govora mržnje u medijskoj online sferi“, a koje se odnose na borbu i prevenciju protiv govora mržnje na internet portalima i društvenim mrežama. Jedna od tih aktivnosti je i današnji drugi po redu sastanak u ovoj godini sa predstavnicima brčanskih medija.
„U BiH aktivno je oko 615 internet portala, od čega se 11 nalazi na adresi Brčko distrikta. Preko 500 portala sadrži mogućnost komentarisanja, a veliki procenat tih portala nema adresiranog vlasnika, što predstavlja dodatni problem u sankcionisanju govora mržnje“, rekla je Nataša Jovanović predsjednica „Društva psihologa” u Brčkom.
Jovanović je istakla da jedan dio portala može biti za primjer ostalim internet portalima u BiH, jer određenim mehanizmima kao što su brisanje komentara i blokiranje profila na društvenim mrežama čine da se suzbija govor mržnje u svojim komentarima.
“Prema dosadašnjim analizama procentualno najčešći korisnici društvenih mreža su maloljetnici što i nije pozitivna statistika, jer ta djeca su u adoloscenciji kada treba da grade svoju ličnost, a sadržaj koji konzumiraju sa interneta u velikoj mjeri može uticati na njihov mentalni razvoj”, dodala je Jovanović.
Jedan od primarnih ciljeva projekta prema njenim riječima jeste i uspostavljanje dijaloga unutar lokalne zajednice između predstavnika medija, te zakonodavne i izvršne vlasti i predstavnika tijela za kontrolu javnog informisanja, te prevencija govora mržnje putem raznih edukacija.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.