RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BrčkoVremeplov

Nepismenost nekad i sad

Iz lista „Graditelj“ danas podsjećamo na vijest iz kulture koja je objavljena u prvom augustovskom broju 1978. godine pod naslovom „Kako iskorijeniti nepismenost“.

Vijest se odnosi na to da je do 1980. godine trebalo obaviti odgovoran društveni zadatak iskorijeniti nepismenost u brčanskoj opštini.

Prema informacijama, odnosno popisu stanovništva iz 1971. godine, više od 12.000 građana koji nisu imali završenu osnovnu školu, te se prema tom podatku brčanska opština svrstavala u one sa najvećim brojem nepismenih u Republici.

Stvar je bila zabrinjavajuća, a tim više i zbog podatka da je oko 1.300 radnika u nekolicini tadašnjih privrednih organizacija bez završene osnovne škole.

Međutim, nerealno je bilo očekivati da do 1980. godine svi budu opismenjeni, jer je kroz osnovnu školu za obrazovanje odraslih za 15 godina njenog rada, prošlo samo 2.600 polaznika.

Tako da prema računici ispada, da bi bilo potrebno sedam godina da bi svi nepismeni i to zaposleni stekli osnovno obrazovanje, dok bi za ostale trebalo daleko više vremena.

Da bi se postigao značajan rezultat, trebalo je shvatiti da proces iskorijenjavanja nepismenosti, odnosno opismenjavanja nije samo posao Škole za obrazovanje odraslih, već svih. Trebalo je slijediti pozitivne primjere, koji su bili rijetki, odnosno prije svega proširivati nastavni prostor, ali i otvarati odjeljenja u selima.

Na ovaj tekst, dodajmo i ovo:

Prema popisu stanovništva iz 2013. godine, u Bosni i Hercegovini je bilo skoro 90.000 nepismenih, odnosno 2,82 posto.

U entitetu Republika Srpska (RS) broj nepismenih je 3,17 posto u entitetu Federacija BiH 2,63 posto, a u Brčko Distriktu 2,83 posto.

Ovi podaci iznenađuju s obzirom da je osnovno obrazovanje u cijeloj BiH obavezno. Oni koji ne završe osnovno obrazovanje do 17 godine mogu ga završiti u nekoj od ustanova za obrazovanje odraslih.

Iako je stopa nepismenosti u BiH smanjena za više od sedam posto u odnosu na prethodni popis iz 1991. godine, trenutna nepismenost je i 14 puta viša od standarda UNESCO-a, koji smatra da broj nepismenih u jednoj državi ne smije prelaziti 0,2 posto. Uz to, Bosna i Hercegovina ima i najveću stopu nepismenosti u regiji.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.