RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Predstavnici brčanskih udruženja porodica nestalih, nasilno odvedenih i ubijenih Bošnjaka i Hrvata ponovo ukazali na neefikasan rad tužilaštava

Danas su „Udruženje porodica nestalih, nasilno odvednih i ubijenih Bošnjaka“, „Udruga obitelji nestalih, nasilno odvedenih i ubijenih Hrvata“ i „Udruženje logoraša“, iz Brčko distrikta Bosne i Hercegovine održali pres- konferenciju u povodu obilježavanja 31. godišnjice od počinjenih ratnih zločina nad civilima nesrpske nacionalnosti u Brčkom u ratu od 1992-1995. godine.

Ramiz Ahmetović predsjednik „Udruženje porodica nestalih, nasilno odvedenih i ubijenih Bošnjaka Brčko distrikta Bosne i Hercegovine“ najviše pritužbi je iznio na loš rezultat rada tužilaštva na lokalnom i državnom nivou, zbog čijeg rada kako je rečeno, najveći broj nalogodavaca i izvršilaca ovih zločina još nije procesuiran. On je podsjetio da je u zoru 30. aprila 1992. godine dizanjem Savskog mosta u zrak smrtno stradalo nekoliko desetina civila i da ovaj zločin još nije istražen, dok je 4. maja od strane tadašnje srpske vojske ili policije strijeljano 12 civila na terasi Hotela „Posavina“ što je kroz dosadašnje istrage utvrđeno, mada one još uvijek nisu pravosnažne.

„Isti dan u hotelu Posavina ubijeno je 20 civila“, naveo je Ahmetović  i dodao da je to nešto što mora da se zna, gdje ne smijemo „zabijati glave u pijesak“ i praviti se da se ništa nije desilo“, poručio je Ahmetović.

„Do današnjeg dana i protoka 30 godina od počinjenih ubistava za ovo još niko nije odgovarao i to neka služi na čast pravosudnim institucijama Brčko distrikta i Bosne i Hercegovine, kao i policijskim agencijama što se nisu potrudili da sve to na neki način sankcionišu“, kazao je Ahmetović.

Predsjednik „Udruge obitelji nestalih, nasilno odvedenih i ubijenih Hrvata Brčko distrikta Bosne i Hercegovine“ Marin Brkić, iznio je podatak da se u BiH traga za još 7.000 nestalih ljudi i upitao da li država i tužilaštva imaju interesa da rješavaju ovaj problem jer je već veliki broj preživjelih logoraša preminuo, a preko 30 godina od tih događaja je prošlo.

„Da li tužilaštva imaju interesa da rješavaju ovaj problem jer i oni su razvukli svoje angažiranje po ovom pitanju. Oni su do sada trebali mnogo toga da riješe. Svjedoci ne vjeruju u rješenje ovog problema, odlaze, umiru, stare, ne žele da pričaju. Počinitelji zločina i nalogodavci umiru, neki su kažnjeni, mnogi će proći nekažnjeno i kad se sve to sabere kako biti zadovoljan jer je već četvrto desetljeće nastalo kako se ovaj problem ne rješava na odgovarajući način“, zapitao se Brkić.

On je zaključio da je rješavanje problema pobijenih, nestalih i mučenih civila tokom proteklog rata u Bosni i Hercegovini važan za sva tri naroda i sve ostale koji ovdje obitavaju i žive.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.