Православни вјерници данас славе највећи хришћански празник – Васкрс. Дан када је Исус Христос васкрсао и побиједио смрт. На данашњи дан, православни вјерници поздравњају се ријечима „Христос васкрсе! – Ваистину васкрсе!“.
О Васкрсу, вјери, посту, традицији, али и о тренутној пошасти која је задесила људски род, разговарали смо са архијерејским намјесником брчанским, протојерејем ставрофором Драганом Ћирковићем.
Протојереј ставрофор Драган Ћирковић разговор је почео са тим какав је историјски значај Великог четвртка.
Велики четвртак је веома значајан у историји православне цркве, јер је на овај дан установљена Света тајна евхаристије, без које нема спасења. Исус Христос је на вечери са својим ученицима, прије него што ће поћи на жртву за цијели човјечански род, он је свету тајну установио, сломивши хљеб и пијући вино са својим ученицима, оправши им ноге, какоби тим примјером показао да смо сви пред Богом једнаки. Наш ближњи није само Србин православне вјере, него сваки човјек који живи на земаљској кугли. Света тајна евхаристије је срж нашег битисања, нашег живота. Онај који не једе тијело Христово и не пије крв Христову, не обитава у Христу, нити Христос у њему, тако да нема спасења. Дај Боже да у овим данима када смо у великим искушењима сви смогнемо заједничке снаге да једни другима будемо од помоћи, као што је Исус учинио жртву за људски род.
Велики петак је најтужнији дан за православне хришћане.
То је дан када је Господ Исус Христос разапет на крсту, зато што је чинио добра дјела. То јесте велики дан. На тај дан не треба ништа да се ради, осим да се молимо Господу Богу. Када је разапет од стране Римљана, а осуђен од Јевреја, свака капљица крви Господа Исуса Христа, која је капала са крста на Голготи, представљала је обнављање наше људске природе са Господом Богом. Да сам Бог није дошао и поживио са нама људима на земљи и показао нам како треба да живимо, ми не бисмо били ослобођени од гријеха, од ђавола, самим тиме још увијек бисмо били смртни. Ми, иако умиремо, не кажемо да је то потпуни крај, него ми за људе који заврше овоземаљски живот, кажемо да су уснули у Христу. Поново ће нам свима бити суђено, а ови дани око нас личе на апокалиптичне дане. Тако да треба да се опоменемо и испитамо себе, због чега је Бог пострадао за човјека.
Зашто је важан пост? Знамо да он представља искушење за вјерника. Да ли смо сви сада посебно у искушењу због тренутне ситуације са вирусом који нас је затекао у вријеме поста?
Пост је једна врлина и дисциплина, која представља послушност према Богу. Постећи, ми припремамо душу и тијело, да се сјединимо са Христом кроз Свету тајну причешћа . Пост је веома битан, јер без поста нема спасења. Али свако зло које се дешава у свијету јесте узрок нашег гријеха. Било да су у питању елементарне непогоде, ратови, пандемије, свему је узрок гријех. Како постимо физички, тако морамо и своју душу припремити за причешће. Без поста, причешћа и исповијести нема спасења.
Они који слиже у Храму Христовог Гроба у Јерусалиму, кажу да ће просторије храма, ове године, највјероватније бити празне, што не памте за вријеме своје службе. Сходно томе, како препоручујете православним вјерницима, да празнују Васкрс у овој ситуацији која нас је задесила?
С обзиром да је ситуација каква јесте, треба да смо свјесни да је црква скуп вјерних људи сједињених у вјери у једнога Бога. Постоје три врсте цркве: Васељенска, аутокефална и породична. Васељенска црква окупља све православне цркве под једно крило. Аутокефална црква је посвећена само једном народу или нацији. Породична црква се налази у свакоме дому. Тако да, ове године када нисмо у могућности да сви заједно подијелимо радост због празника над празницима, требамо у својој породици, са својим најмилијима, да се молимо пред славском иконом. Желим да поздравим све православне хришћане уз наш традиционални поздрав „Христос васкрсе“.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.