Još nema razloga da bude proglašena pandemija virusa korona jer nije došlo do nekontrolisanog širenja virusa u svijetu i nema velikih razmjera smrtnih slučajeva ili hroničnih oboljenja, smatraju zdravstveni stručnjaci iz Svjetske zdravstvene organizacije (SZO).
Epidemiolog Meri-Luiz Meklos, koja je radila kao savjetnik za SZO, kaže da “ne postoji prag koji se ne smije preći”, te da SZO ima posljednju riječ.
SARS se pojavio 2003. godine. Mada je pogodio 26 zemalja, njegovo širenje je vrlo brzo obuzdano, te nije proglašena pandemija.
“SZO proglašava pandemiju da bi simptomi zaraze bili shvaćeni ozbiljno i da bi se mogle osigurati finansije za obuzdavanje širenja zaraze. Međutim, ponekad takva odluka može da izazove nepotrebnu paniku”, navodi ona, a prenose agencije.
Puno se pisalo o tome da li je bilo potrebno svinjski grip proglasiti pandemijom, jer je tada došlo do nepotrebne panike, vlade su prekomjerno trošile na antivirusne lijekove, a hitne službe su bile neopravdano zatrpane pacijentima.
Trenutno je zabilježeno lokalno širenje virusa korona u Kini, Južnoj Koreji, Japanu, Iranu, Italiji i Singapuru.
Epidemiologa Najdžela Mekmilana sa Instituta “Menzis helt” u Kvinslendu brinu medijski izvještaji koji previše senzacionalistički pišu o tome šta pandemija zapravo znači.
“Ne želimo pokrenuti lavinu paničnog skladištenja hrane ili benzina, ako će 95 odsto stanovništva bolest doživjeti kao laganu prehladu”, navodi on.
Pandemija bi značila da zabrane putovanja više nisu efikasne i da se zdravstvene institucije trebaju pripremiti za sljedeću fazu.
“Ta faza uključila bi pripremu lokalnih bolnica za veliki priliv pacijenata, skladištenje svih antivirusnih lijekova i poruke građanima da izbjegavaju velika okupljanja i da ostanu kod kuće”, objašnjava Mekmilan.
Izvor: Nezavisne
Foto: Adiva.hr
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.