RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

БиХ: Омбудсмени за људска права се придружују обиљежавању Дана сигурнијег интернета

У циљу заједничке промоције сигурног и одговорног кориштења Интернета и информационо-комуникационих технологија и услуга, омбудсмени проф.др Љубинко Митровић, др Јасминка Џумхур и Нивес Јукић придружују се многим надлежним органима и невладиним организацијама у обиљежавању Дана Сигурнијег Интернета, који се ове године обиљежава 9. фебруара под слоганом „Заједно за бољи интернет“.

Омбудсмени подјсећају да је одговорност свих нас да помогнемо промовисање свијести о интернету и безбједности на интернету. Жалосна је чињеница да је, колико год технологија била корисна, привукла и пажњу криминалних и антисоцијалних елемената. Интернет је знатно повећао циркулацију материјала сексуалног злостављања дјеце и других штета на интернету. Сексуални предатори користе интернет да би успоставили почетни контакт са дјецом, увлачећи их у врло штетне облике контаката, на интернету и ван њега. Малтретирање и други облици узнемиравања могу много да наштете дјечијим животима, а интернет је пружио нов начин да се то догоди. Неопходно је да се сви ангажујемо како би дали допринос да интернет буде безбједнији за дјецу и младе.

С обзиром да је Интернет несумњиво дио наше свакоднице и наших живота, Омбудсмени ће настојати и даље у што већој мјери промовисати примјену међународних стандарда људских права и у овој области, промовисати разумјевање и свијест јавности о правима дјетета, истраживати кршења права дјетета и надгледати утицај закона, политике и праксе на заштиту права дјетета.

На веб страници институције Омбудсмена за људска права Босне и Херцеговине www.ombudsmen.gov.ba објављене су Смјернице за сигурност дјеце на Интернету које је 2020. године издала Међународна унија за телекомуникације (ИТУ), а које садрже свеобухватан сет препорука за дјецу, родитеље и едукаторе, индустрију и креаторе политика о развоју сигурног онлине окружења за дјецу и младе. Напомињемо да су сви истакнути материјали такође доступни на веб страници Регулаторне агенције за комуникације БиХ, а више информација о овогодишњим активностима може се пронаћи иеб страници Safer Internet Day путем https://www.saferinternetday.org

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Ombudsmeni BiH reagovali povodom ukidanja prava na dječiji dodatak u Brčkom

Radio Brčko

Ombudsmeni BiH uputili podršku članovima porodica nestalih

Radio Brčko

Ombudsmeni za BiH: I mjere za suzbijanje širenja virusa korona dovele do ograničenja ljudskih prava

Radio Brčko