RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

У БиХ се свакодневно изврши више од 15 абортуса

Свакодневно у Босни и Херцеговини буде урађено више од петнаест абортуса или прекида нежељене трудноће. Шокантан податак је да се за годину у Федерацији БиХ уради око 3. 500 абортуса, док се у Републици Српској, према потврђеним подацима, годишње уради око 2. 000 прекида трудноће.

Највише се такви захвати раде у болницама у Тузли, Зеници, Сарајеву, Мостару… С обзиром на то да и приватне ординације раде ове захвате, број жена које не желе родити, нажалост, знатно је већи.

С Клинике за гинекологију и акушерство Универзитетског клиничког центра Тузла потврдили су за Аваз да имају велики број оваквих захвата.

“Прошле године урадили смо 317 абортуса”, потврдила је проф. др. мед. сц. Џенита Љуца, начелница Клинике за гинекологију и акушерство у УКЦ-у у Тузли.

“Године 2017. имали смо 1.846 захтева жена за прекид трудноће, што је и урађено, а годину раније доктори су урадили 1.966 побачаја. То је заиста велики број”, наводи Милка Мрђа, портпарол Института за јавно здравство РС.

Да је у порасту број абортуса последњих година, каже и др. Хасан Карахасан, гинеколог из Кантоналне болнице у Зеници. Сваке године на породиљским столовима завршавају све млађе девојке, чак и ученице основних школа, преноси Српскаинфо.

Карахасан појашњава да је абортус на захтев допуштен до 10. седмице трудноће, а између 10. и 20. седмице у случају силовања, о чему одлучује и комисија.

“Прекиди трудноће свакодневни су у нашим болницама, њих по неколико чак буде на дан. Није се ништа променило набоље, штавише, рапидно број иде према горе. Расуло постоји, посебно је повећан број трудноћа које се и не могу прекидати. Имамо случајеве да нам жене долазе са 27 седмица да прекину трудноћу. То је ван памети”, каже др. Карахасан.

Прича да се сусреће с разним ситуацијама, од тешких животних проблема, ванбрачних веза, сакриваних трудноћа, чак и малолетница којима родитељи нису знали да су у другом стању.

“Најчешћи разлози за прекид трудноће су социјалне или економске природе, а код младих девојака неспремност за материнство”, каже др. Карахасан.

Посебно упозорава и да побачаји у БиХ представљају велику сиву зону. У једној приватној ординацији су казали да је процедура таква да се на захват може наручити за неколико дана, а да из болнице отпуштају након неколико сати. О седмици трудноће нису питали, само су рекли да је цена захвата с анестезијом 500 КМ.

Иначе, цена законитих побачаја у јавним болницама без опште анестезије је 160 КМ, а с анестезијом 260 КМ.

Током 35-годишњег рада др. Карахасан каже да на прсте једне руке може набројати особе које су дошле по савете прије ступања у сексуалне односе, где су тражили савете о заштити од нежељене трудноће.

Према статистици, у земљама окружења заступљено је осам побачаја на 100 порођаја, док се у БиХ тај број креће од 12 до 13 побачаја на 100 порођаја.

Извор: Srpskainfo

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Коронавирус у Брчком: До сада преминуло укупно 327 особа

Radio Brčko

Пола милиона становника у БиХ угрожено од мина

Radio Brčko

Od danas u Srbiji obavezna zimska oprema, u BiH i Hrvatskoj od 15. novembra

Radio Brčko