RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

У БиХ због пушења годишње умре скоро 9.000 људи

Годишње пушење у БиХ изазове скоро 9.000 смртних случајева, што значи да ако се ништа не учини у наредних 20 година, 180.000 људи ће умријети, од чега је 10 одсто непушача који су изложени дуванском диму, попут дјеце, што је неприхватљиво, изјавио је данас у Сарајеву шеф Канцеларије свјетске банке за БиХ Емануел Салинас.

Он је истакао да Свјетска банка спроводи кампању која се односи на смањење употребе дувана у БиХ.

“Радимо са органима власти у БиХ на доношењу законодавства о забрани употребе дувана, посебно на јавним, затвореним мјестима, али радимо и са бројним другим организацијама о питању подизања свијести о штетности употребе дувана”, рекао је Салинас новинарима прије презентације студије “Вријеме је за престанак пушења: Повећање пореза на дуван и добробит домаћинстава у БиХ”.

Он је рекао да је ова студија само један дио рјешења, те додао да ће Свјетска банка сагледавати и неке друге аспекте, јер постоји свијест о томе да нико не жели плаћати веће порезе.

Економиста у Свјетској банци у Вашингтону Цесар Канчо рекао је да највећу корист од повећања цијена дувана у БиХ има 60 одсто становништва, а који су у групи најсиромашнијих у земљи.

Он то образлаже тиме да ће због смањења или престанка пушења, доћи до смањења трошкова, али и смањења медицинских трошкова и повећања укупног прихода по основу продужења радног и животног вијека.

“То су охрабрујуће вијести, јер се овим показује да повећање пореза и цијена дувана прогресивно има позитивног утицаја на одвраћање младих од почетка пушења и одвраћања од настављања пушења”, истакао је Канчо.

Он је изразио наду да ће се на основу ове студије моћи донијети емпиријски и научни докази који ће се моћи користи у будућности, за доношење пореске и политике акциза.

Економиста у Свјетској банци у Вашингтону Ален Фукс рекао је да је намјера ове студије да покаже који су то дистрибуциони ефекти повећања цијене дувана на појединца, и то у краткорочном, средњорочном и дугоручном периоду.

“Када дође до повећања цијене дувана, већина људи мисли да ће тиме бити највише погођени најсиромашнији људи у земљи, с обзиром да најсиромашнији пушачи највећи дио својих прохода пропорционално издвајау за цигарете”, појаснио је Фукс.

Према његовим ријечима, када се узму у обзир и промјене у понашању, као посљедица повећања цијена дувана, онда већи број сиромашних престаје пушити или смањује пушење, него што то чине богати људи, тако да се могу видјети позитивни ефекти повећања цијена.

Фукс је подсјетио и на уштеде које ће се постићи током живота, посебно код најсиромашнијих, по основу смањења потрошње на дуван, као и по основу смањења трошкова за здравство, односно за лијечење болести изазване употребом дувана, те повећањем продуктивности и повећањем радног вијека.

Према његовим ријечима, данашња студија је само једна у низу, а сличне су проведене у Бангладешу, Украјини, Чилеу, Грузији, Јужној Африци.

Извор: http://www.srna.rs

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Zašto Bosna i Hercegovina može biti BROJ 1 destinacija na SVIJETU?

Radio Brčko

Bosni i Hercegovini šest miliona dolara do 2021. godine

Radio Brčko

Sa novim projektom vrijednim 2,6 miliona eura, EU nastavlja pružati pomoć BiH u poboljšanju obrazovnog sistema

Radio Brčko