RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiHSvijet

Usljed zagađenja vazduha godišnje umre 400.000 ljudi u EU, u BiH preko 100.000!

Zagađenje vazduha i dalje je jedna od najvećih opasnosti po zdravlje u Evropi, a svake godine više od 400 000 preuranjenih smrtnih slučajeva uzrokovano je zagađenjem vazduha u Evropskoj uniji, navodi se u izvještaju Evropske agencije za okolinu (EEA).

Zagađenje bukom nalazi se na drugom mjestu sa 12 000 izazvanih smrti, nakon čega slijede uticaji klimatskih promjena, posebno vrućina, pokazala je procjena EEA- o zdravlju i okolišu.

Nizak kvalitet okruženja doprinosi sa 13 odsto ili jedno od osam smrtnih slučajeva, navodi se u izvještaju.

Teret zagađenja i klimatskih promjena varira širom Evrope, s očitim razlikama između zemalja na istoku i zapadu kontinenta.

– Postoji jasna veza između stanja okoliša i zdravlja našeg stanovništva – naglasio je Virginijus Sinkevičius, evropski komesar za okoliš, okeane i ribarstvo, dodajući da svi moraju shvatiti da, brinući se o našoj planeti, ne spašavamo samo ekosisteme, već i živote, posebno one koji su najugroženiji.

Najveći udio nacionalnih smrtnih slučajeva, čak 27 odsto, pripisuje se okolini u Bosni i Hercegovini, a najmanji na Islandu i Norveškoj po devet odsto, ističu iz EEA.

Upozoravaju da zagađenje vazduha i buka, uticaji klimatskih promjena poput vrućina i izloženosti opasnim hemikalijama uzrokuju loše zdravlje u Evropi.

– Iako vidimo poboljšanja u okolišu u Evropi i jasan fokus u Zelenom dogovoru za održivu budućnost, izvještaj ukazuje da su potrebne snažne mjere za zaštitu najugroženijih u našem društvu – rekao je Hans Bruyninck, izvršni direktor EEA.

EEA je naglasila da je poboljšanje zdravlja i blagostanja evropskih građana važnije nego ikad, s pažnjom koja je trenutno usmjerena na rješavanje pandemije koronavirusa.

– Pandemija je oštar primjer složenih veza između okoline, naših socijalnih sistema i našeg zdravlja – istakao je Bruyninck.

Dodao je da siromaštvo često ide zajedno sa životom u lošim ekološkim uslovima i lošim zdravljem. Te se veze moraju rješavati kao dio integrisanog pristupa prema inkluzivnijoj i održivijoj Evropi, smatra on.

Izvor: Anadolija

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

У Брчко дистрикту прошле године регистровано 36.191 возилo

Radio Brčko

U Singapuru internet najbrži, u BiH skoro pa najgori u regiji

Radio Brčko

Evropska unija ublažila Covid pravila za turistička putovanja

Radio Brčko