U organizaciji Udruženja građana „Stećak“ Brčko, sinoć je u Domu kulture prigodnim kulturno-zabavnim programom obilježen 25. novembar „Dan državnosti Bosne i Hercegovine“.
Gost Svečane akademije posvećene obilježavanju 25. novembra Dana državnosti BiH bio je zastupnik u Narodnoj skupštini Srbije akademik Muamer Zukorlić.
“Zapravo sam možda neko ko je najsvježiji na tom polju naučnog istraživanja o dubini korijena Bosne i Bošnjaka još iz IV stoljeća nove ere, od vremena imperatora Teodosija koji prvi uspostavlja granice u Evropi između Zapadnog i Istočnog Rimskog carstva, pa time zapravo i definiše Bosnu kao poseban kulturološki distriht, što uapravo čini Bosnu posebnom punim 1.600 godina”, kazao je Zukorlić.
On je kazao da je Brčko kao Distrikt, onako kako je Bosna prije 1.500 godina bila distriktom Balkana, jedan nukleus zajedništva.
„Svaka prilika kao što je Brčko zapravo može biti izuzetna prilika i šansa za budućnost“, poručio je Zukorlić.
Govoreći o onima koji su protiv državnosti Bosne i Hercegovine, rekao je da je sve što vrijedi ugroženo.
„Sva ta osporavanost Bosne zapravo dokazuje vrijednost Bosne. To je, nažalost, njena sudbina, sudbina svakog blaga, svakog dragulja. Svako blago je napadano“, naglasio je Zukorlić u izjavi medijima.
Na Akademiji su prvi put otkad „Stećak“ obilježava značajne datume iz historije BiH dodijeljene povelje za životno djelo istaknutim građanima Brčkog i Bosne i Hercegovine.
Povelje su dodijeljene akademiku Galibu Šljivi iz Bosanskog Šamca i Brčacima dr. Muratu Sinanagiću i dr. Šefiku Mulabegoviću.
Akademik Šljivo zahvalio se organizatoru što je prepoznao doprinos ovih ljudi kojima su dodijeljene povelje za životno djelo, jer su prepoznali njihov doprinos u razvoju Bosne i Hercegovine u ovom peridodu.
Predsjednik brčanskog Stećka Ernad Osmić, profesor bosanskog jezika i književnosti je sumirajući učinak ovog udruženja u obilježavanju Dana državnosti BiH kroz Izložbu Ataha Mahića, promocije knjiga Muamera Zukorlića i Svečanu akademiju, kazao da je cilj ovih aktivnosti osvježavanje kulture sjećanja na jedan od najvažnijih datuma u historiji Bosne i Hercegovine, 25. novembar Dan državnosti BiH.
Osmić je još kazao da će dodjeljivanje Povelje za životno djelo zaslužnim građanima Brčko Distrikta i Bosne i Hercegovine prerasti u tradiciju.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.