RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BrčkoKultura

Брчко: Младе Ромкиње доживљавају двоструку дискриминацију у породици

У оквиру пројекта „Развој ромске културе у Брчко дистрикту“ синоћ је у брчанској Библиотеци у организацији КУД „Брчанско коло“ одржано стручно предавање о положају младих Ромкиња у савременом друштву.

Активиста ромског невладиног сектора и представник ромског информативног центра „Кали Сара“ из Сарајева Дерво Сејдић рекао је да младе дјевојке у многим ромским породицама доживљавају двоструку дискриминацију и изолираност због патријахалног односа унутар породице у којој отац или најстарији син, ако је отац преминуо, одлучују о судбини младих Ромкиња.

„Ромска популација још увијек живи у затвореном окружењу гдје глава породице поставља норме у којим нема мјеста за доношоње одлука од стране жена и дјевојака у тим породицама. У неким  породицама жена нема право гласа и не пита се пуно када се доносе одлуке о њеној судбини“, категоричан је Сејдић нагласивши да дио популације Рома никада није видио школу и нажалост буде послан на улицу да просјачи.

Он је поручио да се само већим укључивањем Рома у систем образовања и еманципацијом могу у будућности видјети помаци када је положај младих Ромкиња у питању.

Представница ромске заједнице у Брчком и посланик у Скупштини Брчко дистрикта испред ове националне мањине Мејра Шечић истакла је на синоћном предавању да је током њеног скупштинског дјеловања успјела да уз помоћ колега посланика помогне многим сународницима кроз разне видове помоћи.

„Прошлост је иза нас, али боље вријеме долази самим тим што сада многе младе Ромкиње уговарају саме бракове, налазе себи мужеве што није био случај када сам се ја удавала“, истакла је Мејра Шечић нагласивши да је тада био обичај да се младе Ромкиње удају много прије пунољетства.

Упитане да кажу своје мишљење о раном склапању бракова и статусу дјевојака у ромској заједници двије младе Ромкиње учеснице синоћне дискусије категорично су рекле да је прерана удаја за њих неприхватљива због тога што се не осјећају спремним за тај чин.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Brčko: Počela izgradnja puta u naselju “Prutače”

Admir Kadrić

Брчко: КУД “Брчанско коло” организује пет манифестација о ромској култури и обичајима

Vladimir Matijević

U BiH se danas obilježava Dan sjećanja na žrtve genocida nad Romima

Radio Brčko