RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

BiH za sedam godina odobrila azil za 122 osobe

BiH je od 2014. do jula ove godine odobrila azilantski status za 122 osobe, od čega je devetoro dobilo azil na osnovu statusa izbjeglice, a ostatak se odnosi na ljude koji su dobili neku drugu dodatnu formu zaštite, objavljeno je u izvještaju Agencije za izbjeglice Ujedinjenih nacija (UNHCR).

Prema tim podacima, u ovom periodu zahtjeve za azil na zapadnom Balkanu ukupno je podnijelo 39.709 migranata, a odobreno je 287 izbjegličkih statusa i 329 ostalih vrsta azilske zaštite. Takođe, kako je naglašeno u ovom izvještaju, tokom 2021. godine podneseno je ukupno 770 zahtjeva za azil na cijelom prostoru zapadnog Balkana. Odbijena su 23.724 zahtjeva za azil, što znači da se njih najmanje 16.000 nikad nije ni pokušalo registrovati u BiH, makar i formalno.

U našem regionu Srbija je odobrila najviše azilantskih statusa – 86 za izbjeglice, a 103 je dobilo neku dodatnu formu zaštite, što znači da je dozvola za boravak u Srbiji odobrena ne samo na osnovu statusa izbjeglice. Samoproglašeno Kosovo je naredno po broju odobrenih azilskih statusa i to 108 na osnovu izbjeglištva i 19 po drugom osnovu. Treća je BiH, iza nas je Crna Gora s ukupno 87 odobrenih zahtjeva za azil, a slijede Albanija sa 48 i Sjeverna Makedonija sa 36.

Zanimljivo je, međutim, da je među azilantima kojima je odobren azil najviše državljana Turske, dok je većina ostalih iz zemalja koje tradicionalno nazivamo migrantskim, osim ako ne računamo državljane Ukrajine, Palestine i Kube, koji su takođe tražili i dobili azil u zemljama zapadnog Balkana.

Ako gledamo po kategorijama, samoproglašeno Kosovo je odobrilo najviše izbjegličkih statusa, a BiH najviše ostalih statusa za azilante koji su došli na zapadni Balkan.

Prema podacima koje je objavio UNHCR, u BiH je od početka 2018. godine najviše registrovanih migranata boravilo u julu prošle godine, gotovo 8.000, što se može objasniti činjenicom da su migranti u tom periodu teže mogli da se kreću prema EU. Upravo je od proljeća do jeseni prošle godine, barem sudeći prema ovim UNHCR-ovim podacima, u BiH bilo najviše migranata. Ako ne računamo taj period, u BiH je uvijek bilo manje od 6.000 registrovanih migranata, ne računajući samo septembar 2019, kada je u BiH boravilo oko 6.100 migranata.

U ovom periodu na zapadni Balkan najviše je došlo migranata iz Pakistana, odnosno 26,8 odsto, iza kojih su Avganistanci, čiji je udio oko 21,7 odsto. Iz Sirije je došlo 11,7 procenata, a nakon njih dolazili su državljani Bangladeša, koji su činili 5,7 odsto ukupnog broja migranata. Iranaca je došlo oko 5,5 odsto, a iz Iraka 4,5 odsto. Između dva i tri odsto zahtjeve za azilantski status podnijeli su državljani Maroka, Indije, Libije i Alžira.

Tokom ove godine gotovo 90 odsto migranata su muškarci, tek tri odsto žene, a ostatak se odnosi na dječake i djevojčice. Prema UNHCR-ovim podacima, od 2014. godine do danas najviše migranata koji su registrovani na zapadnom Balkanu su muškarci. Najviše žena bilo je u oktobru 2019. godine, ali ni tada nisu prelazile više od deset odsto ukupnog broja.

S obzirom na trenutnu situaciju u Avganistanu, u EU očekuju da će migranti iz ove zemlje činiti mnogo veći udio od ukupnog broja onih koji ulaze u EU.

Jiva Johanson, evropska komesarka za unutrašnje poslove, upozorila je da je situacija veoma zabrinjavajuća i da bi EU trebalo da reaguje jedinstveno u ovoj situaciji.

“Naučili smo lekciju iz 2015. godine tako da nećemo vidjeti novu migrantsku krizu u EU”, rekla je ona i dodala da su talibani u stanju da naprave mnogo loših stvari i da je mnogo Avganistanaca u direktnoj opasnosti, zbog čega EU treba da ih zaštiti, posebno ranjive grupe poput žena.

Izvor: https://www.nezavisne.com/

Foto ilustracija

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Почело усклађивање са законодавством ЕУ: Ограничава се количина произведене ракије по домаћинству

Radio Brčko

Von der Leyen: Bosna i Hercegovina ima priliku da okrene novu stranicu i ubrza rad na EU agendi

Radio Brčko

Konaković i Murphy: SAD ključni saveznik BiH

Radio Brčko