RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Region

Hrvatska: Rupe u zemlji se šire svakim novim potresom

Rupe u zemlji koje su se pojavile nakon razornog zemljotresa u centralnoj Hrvatskoj, trenutno ih je oko tridesetak, šire se sa svakim novim ptresom, ističu strunjaci i upozoravaju da je opasno približavati im se dok se sa sigurnošću ne sazna kad će njihovo širenje da prestane.

Iz fotografija jedne od rupa snimljenih u razmaku od samo nekoliko dana, jasno je da se rupa od njenog nastanka značajno povećala.

Geolozi na terenu, među kojima je i Tvrtko Korbar iz Geološkog instituta, istražuju šta uzrokuje njihovo širenje i zašto su rupe nastale.

“Budući da su to duboki hrustalni rasjedi, vjerovatno se radi o dotoku fluida bogatih raznim korozivnim gasovima iz dubine, što pospješuje koroziju vapnenca” (sedimentne stene koja se sastoji od sitnh kristala kalcita)”, rekao je Korbar za zagrebačku Novu TV.

Lokacija na kojoj su rupe nastale leži na vapnenačkoj stijeni.

Potres je podstakao pokretanje rasednih krila zbog čega se vapnenac širi i usled topljenja pretvara u krš.

To rezultira urušavanjem zemlje.

“To je jedna vrlo specifična pojava o kojoj smo malo znali. Čitali smo o tome u naučnoj i stručnoj literaturi, ali sama pojava u Mečenčanima, meni je to područje jako dobro poznato još iz ratnih vremena, geološki je neočekivana. Niko ne može znati šta ima ispod pet-šest metara zemlje”, rekao je Korbar.

Nakon jednog jakog potresa, seizmolozi objašnjavaju, normalno je da područje pogodi i niz manjih.

U Banovini ih je od najjačeg pogodilo još hiljadu slabijih od kojih se neki osjete, a neki su tako slabi da ih ljudi ni ne primjećuju.

Ipak, svi oni utiču na dalje širenje rupa.

Geolozi su već počeli sa svojim istraživanjima i za sada su iz mjerenja utvrdili da se čitavo područje razmaklo – dio prema Zapadu, a dio prema Istoku.

“Horizontalni pomaci na površini bili su amplitude oko sedamdeset centimetara, trideset u jednu, četrdeset u drugu stranu ta dva krila koja su se razmicala, a vertikalni su nešto manji, nekoliko centimetara”, rekao je Korbar.

Zastrašujuće je, kaže, ali to je prirodna pojava.

“Potresi su prirodna pojava i jednostavno se tome treba prilagoditi”, rekao je Korbar.

Izvor: Nezavisne

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Split: Doktori spasili život devetogodišnjeg dječaka koji je imao moždani udar

Radio Brčko

Хрватска тражи од Србије 1.396 особа због ратних злочина

Radio Brčko

Beroš: Ne postoji sumnja u trgovinu organima u KBC-u Zagreb

Radio Brčko