Svjetski dan bubrega obilježit će se u četvrtak javnozdravstvenim akcijama u mnogim gradovima BiH u okviru kojih će se građani moći informirati o bolestima bubrega, izmjeriti tlak i razinu glukoze u krvi te će im biti podijeljen promotivni materijal o prevenciji i zdravom načinu života.
“Zdravlje bubrega – za svakoga i svugdje” geslo je ovogodišnjeg Svjetskog dana bubrega koji se od 2006. godine obilježava svakog drugog četvrtka u ožujku s ciljem podizanja svijesti o očuvanju zdravlja tog organa.
Udruga dijaliziranih i transplantiranih bolesnika Federacije BiH upozorila je kako svake godine na dijalizama u Bosni i Hercegovini umre oko 400 pacijenta od kojih su mnogi mogli biti transplantirani te kako je broj pacijenata koji se liječe dijalizom u stalnom porastu.
“U BiH je oko 3.000 pacijenta na liječenju dijalizom od čega ih je 2.000 u Federaciji BiH i nažalost broj pacijenta koji se liječe dijalizom u stalnom je porastu”, priopćili su iz navedene udruge u povodu Svjetskog dana bubrega.
Procjenjuje se da 850 milijuna ljudi širom svijeta ima bolesti bubrega zbog različitih uzroka te da kronične bolesti bubrega uzrokuju najmanje 2,4 milijuna smrtnih slučajeva godišnje i trenutno su šesti najbrže rastući uzrok smrti.
U Udruzi napominju da prevencija bubrežne bolesti nema alternativu i poručuju da je hitno potrebno uključiti sve one koji imaju veze sa zdravstvenom politikom, počevši od Federalnog ministarstva zdravstva, preko zavoda za javno zdravstvo i na županijskoj i na federalnoj razini pa do udruga, nevladinih organizacija i građana.
Jedan od razloga sve većeg broja pacijenata koji se liječe dijalizom je i način života, a tu se prije svega misli na nedovoljnu tjelesnu aktivnost, nezdravu prehranu, pušenje, nekontrolirano uzimanje lijekova, nekontroliranje krvnog tlaka i šećera i neredovite godišnje kontrole krvne slike i urina.
Izvor: FENA
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.