Осигураницима Фонда здравственог осигурања Републике Српске од 15. јануара наредне године на рецепт ће бити доступно више нових лијекова, попут оних за остеопорозу, улцерозни колитис, епилепсију, артеријску хипертензију, дијететски препарати за бебе.
Из Фонда су појаснили да то значи да ће пацијенти издвајати знатно мање новца за ове лијекове, односно за лијекове са “Листе А” плаћаће само партиципацију уколико нису ослобођени плаћања ове обавезе, а за оне са “Листе Б” умјесто пуне плаћаће пола цијене.
Управни одбор Фонда је на приједлог Комисије за лијекове усвојио одлуку да се на “Листу А” уврсте четири нова лијека, а шест на “Листу Б”.
“Тако ће осигураницима који имају акутну фазу улцерозног колитиса на рецепт бити доступан лијек ‘месалазин ректална суспензија’, који је уврштен на ‘Листу А'”, наводи се у саопштењу и додаје да овај лијек утиче на смањење акутних напада, а самим тим и љекарских прегледа и хоспитализација, те смањује потребу за примјеном биолошке терапије.
И лијек “терипаратид, раствор за ињекцију”, који се користи у лијечењу тешких форми остеопорозе, уврштен је на “Листу А”, а правовременим третманом утиче се на смањење броја хоспитализација обољелих, боловања због инвалидности, љекарских прегледа.
Осигураницима ће у наредној години на “Листи А” бити доступан и лијек “леветирацетам, орални раствор”, који се користи у лијечењу епилепсије, а његовим увиђењем биће омогућена примјена терапије и за дјецу јер већ постоји на листи али у облику таблете и користе га одрасли пацијенти.
На “Листу А” уврштен је и дијететски препарат, односно храна за посебне медицинске намјене (“Неокат”), што је, сматрају у Фонду, значајна олакшица за родитеље беба до навршених 12 мјесеци живота које имају алергију на протеине крављег млијека и вишеструку интолеранцију на протеине хране.
Из Фонда додају да ће због честих захтјева за рефундацију, ради унапређења доступности, на приједлог педијатра ову храну бити могуће убудуће добити на рецепт, без плаћања.
Овај дијететски препарат на рецепт ће бити доступан и за обољеле од Нетертоновог синдрома.
Такође, код ентералне хране “Нутрини”, “Нутрини дринк”, “Инфантрини” коју користе обољели од појединих ријетких обољења, проширена је индикација, те ће се ови препарати од половине јануара моћи прописивати и обољелима од мукополисахаридозе тип два (Хантеров синдром).
Када је у питању “Листа Б”, уврштен је лијек “месалазин гастрорезистентне грануле” за лијечење акутних епизода и одржавање ремисије улцерозног колитиса.
На ову листу уврштени су и лијекови који се користе у лијечењу артеријске хипертензије, и то “еналаприл”, “лерканидипин”, “амлодипин”, валсартан” и “амлодипин”, “хидрохлоротиазид”, “валсартан”.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.