RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Statistički haos u pandemiji odgovoran za loš status Bosne i Hercegovine

Statistika je važan predmet na brojnim studijima društvenih i prirodnih nauka, ali je naša zemlja, a posebno Federacija BiH, pala na tom ispitu u vrijeme pandemije koronavirusa.

Statistički tretman broja zaraženih, preminulih, testiranih i aktivnih slučajeva ne izgleda previše zahtjevno, ali već sedam mjeseci podaci koje dostavljaju epidemiološke službe predmet su čuđenja, zabune, a često i fabriciranja lažnih vijesti.

Izuzimajući onaj praznični dan kad su u jeku pandemije odmarali, zdravstveni radnici i njihove kolege statističari iz entiteta RS bolje se nose. Oni još uvijek uspijevaju zadovoljiti osnovne standarde i biti pouzdaniji izvor informacija od haotične FBiH.

Zdravstvene vlasti u FBiH jučer su saopćile da imaju osam smrtnih ishoda kod zaraženih osoba, ali četiri od njih su iz posljednja 24 sata, a četiri iz nekog ranijeg perioda. Šta je uzrok tom dekurzivnom i dopisnom epidemiološkom tretmanu preminulih teško je naslutiti, ali da stvara posve negativan efekat i lažnu sliku sasvim je jasno. Broj umrlih koji se saopći za određeni dan tako ulazi u zvaničnu statistiku koju posmatra i EU, iako taj broj konkretno za jučer nije tačan. Međutim, on je kao takav danas saopćen i ulazi u statistiku od koje će vjerovatno zavisiti neke buduće odluke.

Federacija BiH vjerovatno je jedini prostor u cijeloj Evropi, a moguće i dosta šire, u kojem od početka pandemije nije uspostavljan sistem evidentiranja osnovnih epidemioloških kriterija po regionalnim jedinicima. Jedino kod nas se ne zna koliko je zaraženih u Travniku, umrlih u Cazinu, a aktivnih slučajeva trenutno u Stocu.

Da li je do viših nivoa vlasti, sukoba nadležnosti ili lošeg poznavanja rada u Excelu, pravo je pitanje za ministra Mandića, direktora Pehara, epidemiologe Čerkeza ili Musu. Odgovore čekamo već pola godine.

Statistički haos u jednom entitetu, kao i posljedično odsustvo odgovornosti i hijerarhije zdravstvenih vlasti u našoj zemlji ponajviše su odgovorni za loš tretman naše zemlje kod evropskih donosilaca odluka za otvaranje i zatvaranje granica, tretman testova i slične probleme koji se lome na plećima građana BiH, poslovne zajednice i dijaspore.

Izvor: Klix

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

U Brčkom registrovano 10 novih slučajeva zaraze virusom korona

Radio Brčko

Koronavirus u Brčkom: Preminule tri osobe, troje novozaraženih

Radio Brčko

Грађани Србије ће Нову годину дочекати код куће

Radio Brčko