U svijetu je od koronavirusa oboljelo više od 119.000 ljudi. Umrlo je gotovo 4.300 osoba, dok se oporavilo njih 66.500. Europa je u ponedjeljak prešla granicu od 500 smrti povezanih s koronavirusom, uz 97 novih smrtnih ishoda.
Broj umrlih u Italiji od koronavirusa skočio je u utorak za 168, sa 463 na 631 što je povećanje od 36 posto, a potvrđeno je i gotovo 1.000 novih zaraza pa je ukupno 10.149 inficiranih, objavio je stožer civilne zaštite.
COVID-19 u BiH
Kada je riječ o BiH, nova dva slučaja oboljenja od koronavirusa potvrđena su kod osoba iz Zenice, čime se broj oboljelih u našoj zemlji povećao na sedam. U Brčko distriktu još uvijek nema potvrđenih slučajeva oboljelih od koronavirusa, s tim da je osam osoba pod nazorom.
Stručnjaci kažu da još uvijek nema mjesta panici ali da se situacija mora staviti pod kontrolu. Na drugoj strani, medijski sociolozi tvrde da se podiže histerija oko virusa COVID-19 i to, prema mnogim komparacijama, neopravdana.
Sociolog Dragomir Vuković, inače redovni profesor na Ekonomskom fakultetu u Brčkom, ističe da s virusima svakodnevno živimo, te da je širenje „fame“ oko koronavirusa dobilo veći značaj od samog virusa.
„Danas živimo s virusima, od kojih su neki imali obilježja epidemije, te su ljudi češće umirali, čak i više nego od koronavirusa. Ovaj virus opet ima drugu težinu jer je poprilično zatalasao globalnu društvenu zajednicu. Posljedice će biti mnogo teže po društvo u cjelini, ekonomiju i druge privredne grane, nego po zdravlje ljudi“, kaže prof. Vuković, te pojašnjava da mjesta panici još uvijek nema i da je uglavnom, svjesno ili nesvjesno, proizvode mediji.
Profesor dalje ističe da se zapaža i odgovornost lokalne zajednice prema koronavirusu, koja je ,kako kaže, pokazala ozbiljnost suprotstavljanja virusu COVID-19. „Iznenađenje stiže iz Italije koja se dramatično sučelila s virusom. Italijansko društvo je praktično zatvoreno i mislim da će ono podnijeti najviše negativnih posljedica“, mišljenja je prof. Vuković.
O situaciji s koronavirusom i mjerama preventivnog djelovanja danas se diskutiralo na sjednici Vlade, a što je nastavljeno u Parlamentu.
Podsjetimo, preporuke za preventivne mjere širenja koronavirusa, uključuju često pranje ruku korištenjem vode i sapuna, najmanje 20 sekundi, ili sredstava za čišćenje ruku na bazi alkohola.
Foto: Reuters/Aly Song
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.