RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Atomsko sklonište u Brčkom i dalje ne služi svojoj svrsi

Atomsko sklonište u Brčkom, izgrađeno 80-tih godina, kapaciteta za oko 500 ljudi, danas nije u funkciji jer su tokom prošlog rata iz njega otuđeni motori za ventilaciju, te se sada koristi kao magacin za opremu Odjela za javnu bezbjednost.

Ovo je potvrdio šef Pododjela za zaštitu i spašavanje brčanske Vlade Mićo Simikić, istaknuvši da će nakon sugestija iz Vlade, ovaj magacin da se isprazni, tako da pretpostavlja da će Vlada i Odjel za javnu bezbjednost voditi računa da se ono stavi u određenu funkciju zaštite građana jer sada i prazno više nema istu namjenu kao ranije.

„Kada su u pitanju skloništa u bivšoj državi, svi gradovi su imali riješeno pitanje skloništa jer se kroz građevinsku dozvolu plaćao neki procenat takse, pa su lokalne uprave i tadašnje opštine pravile po jedno atomsko sklonište, a i sve veće zgrade za masovna stanovanja su u prizemljima su imale skloništa“, pojsanio je Simikić.

Kako je naglasio, zbog stanja sa nukleranim elektranama u Ukrajini, svakodnevno kao i u susjednim državama, u BiH, pa tako i u Brčkom, se mjeri nivo radijacije i za sada je sve uredu.

„U ovom slučaju imamo rat u Ukrajini i te tri nuklearne elektrane, te smo imali informaciju u medijima da je jedna imala neke probleme. Sve države oko nas mjere radijaciju, a kod nas po tom pitanju je prva opština Bihać i svakodnevno imamo informaciju da je stanje radijacije na nuli. U Brčkom također, u našem pododjeljenju, imamo četiri uređaja za mjerenje radijacije“, dodao je Simikić.

U ovom sistemu i ovoj državi, kako je kazao, više niko nema riješeno pitanje skloništa za zaštitu građana u slučaju nuklearnih napada, odnosno radijacije. Neke države uvode nove zakone da bi se pravila atomska skloništa, a u Brčkom do danas mi to nemamo.

„Do kataklizme može doći uvijek, nadamo se da neće doći, a i ako se desi ta radijacija vjerovatno će sistemi odbrane svake države i svake lokalne zajednice u tom trenutku doonijeti neke propise kako ljudi da se ponašaju i zaštite. Sva Evropa se danas bavi ovim pitanjem, jer vjetrovi mogu nanijeti radioaktivni talas u svaku poziciju Evrope“, naglasio je Simikić.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Brčko: U toku deminiranje Grbavice, Vukšića i Vučilovca

Suvad Alagić

Spasioci iz Brčkog učestvuju u potrazi za nestalim licem na području Lopara

Mirsad Arnautović

Brčko: Povrijeđeni vatrogasci se vratili na posao

Mirsad Arnautović